Działanie Aloesu na skórę

 

Od dawien dawna wiadomo o cudownym działaniu aloesu. Produkty wytwarzane z miąższu Aloesu pozytywnie wpływaj , w zasadzie, na każda komórkę naszego organizmu. Mechanizm działania aloesu jest naturalny i niezwykle przyjazny organizmowi człowieka. W kosmetyce miąższ aloesowy wykorzystywany jest ze względu na właściwości nawilżające, przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe.

Stosując aloes nie ryzykujemy niczym. Jego właściwości regulujące i nietoksyczność, czynią z niego uniwersalny środek kosmetyczny.

Skóra musi być codziennie odżywiana tak, przez maleńkie otworki, zwane porami.

Pory mogą ulec zablokowaniu z różnych przyczyn: złego sposobu odżywiania, rozregulowanego systemu hormonalnego, stosowania zbyt tłustych kosmetyków, braku pielęgnacji (nie usuwanie martwych komórek naskórka itp.)

Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy. To samo można powiedzieć o twarzy. Stres, zmartwienia i kłopoty powodują skurczenie się delikatnych mięśni twarzy i nieodpowiedniego dostarczania składników odżywczych skórze.
Miąższ aloesowy ma takie samo pH, jakie powinna mieć zdrowa skóra 5,2 – 5,6. Nie zaburza więc kwasowości, a to pozwala jej skutecznie przeciwstawić się różnorodnym mikroorganizmom poszukującym na niej „miejsca do zamieszkania”. Aloes zmiękcza, wygładza lub pojędrnia skórę twarzy zależnie od potrzeby.
Dysponując całą baterią witamin, aminokwasów i innych substancji, aloes odżywia głębokie warstwy skóry.
Miąższ aloesowy również stymuluje i wspomaga sprawną produkcję naszych własnych enzymów proteolitycznych, co sprawia, że oczyszczanie przebiega lepiej. Aloes, nie tylko tworzy miejsce dla nowych komórek, ale również zapewnia im pełny rozwój i przyspiesza go.
Miąższ aloesowy może, sześć do ośmiu razy, przyspieszyć tworzenie się fibroblastów u człowieka. Fibroblasty są komórkami należącymi do tkanki łącznej, wchodzącej w skład skóry właściwej. Te komórki odpowiadają za wytwarzanie kolagenu, białka, tworzącego substancję międzykomórkową skóry. Aloes nie tylko wpływa dodatnio na spoistość fibroblastów, ale przyspiesza również wytwarzanie kolagenu.
Właściwości aloesu, przeciwdziałają starzeniu. Ujędrniając naskórek, aloes powoduje, że z jednej strony cera staje się młodsza, z drugiej zaś, skóra chroniona jest przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi i lepiej reaguje na słońce.
Miąższ aloesowy działa jednocześnie nawilżająco i ściągająco. Aby utrzymać zdrowy stan skóry, zawartość wody musi znajdować się na odpowiednim poziomie, bez względu na to, czy cera jest sucha, czy tłusta. Aloes nawilża skórę dzięki temu, że zawiera znaczną ilość wody, ale może także zabezpieczać wilgotność skóry.
Działanie kremów nawilżających może być szkodliwe. Środki nawilżające np. gliceryna, zawierają składniki przyciągające wodę. Niedogodnością w ich stosowaniu jest to, że nie wybierają źródła nawilżania. Pochłaniają wilgoć z powietrza, albo szukają jej w komórkach skóry właściwej. Jeśli zaczną wchłaniać wodę z komórek skóry właściwej, to komórki te ulegną wysuszeniu i będą musiały zostać ponownie nawilżone.
Aloes jest nawilżaczem doskonałym, który posiadając mnóstwo wody, potrafi nawilżyć całą skórę, nie zabierając jej ze skóry właściwej.
Należy również pamiętać, że aloes jest rośliną pustynną, która musi nie tylko chronić wodę, którą już zawiera, ale musi również starać się wychwycić nocą jak najwięcej wilgoci z otaczającego ją powietrza. Tajemnicą nawilżającego działania miąższu aloesowego jest jego regulacyjny wpływ na własny system nawadniający skóry.
Wszechstronność aloesu pozwala na zastosowanie go do różnego rodzaju cery. Jako „adaptogenny” przystosuje się do danego typu. Działanie adaptogenne jest wspaniałą cechą aloesu, zwłaszcza z punktu widzenia tak zwanej cery mieszanej, gdyż wtedy mamy wreszcie jeden czynnik pielęgnujący całość.
Składniki zawarte w czystym miąższu aloesowym potrafią skutecznie, choć łagodnie stymulować mikrokrążenie skórne. Dlatego po nałożeniu go na skórę, cera wyraźnie różowieje. Efekt silnej stymulacji krążenia podskórnego występuje najbardziej intensywnie przy pierwszych zetknięciach cery ze składnikami miąższu, lepiej dotleniona i odżywiona cera nabiera zdrowszego kolorytu.
Składniki miąższu aloesowego działają kojąco i przeciwbólowo, przeciwzapalnie (antyhistaminowo), gojąco, przyspieszają procesy ziarninowania i naskórkowania, działają bakteriostatycznie, chroniąc skórę przed infekcjami, zatrzymują krwawienie z uszkodzonych tkanek, obecne w nim wielocukry działają przeciwwirusowo.
Aloe Vera zawiera naturalne substancje o właściwościach pochłaniania części szkodliwego promieniowania UV.Dodaj komentarz